Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country Status
1 Balboa, Rolando B16  BROOKLN F.C.  Metro NYC  USA 
2 Lim, Arthur B16  YJFC  Georgia  USA 
3 Moore, Jeremy B16  JFC  Gateway FL  USA 
4 Griffin, John B16  SALLEMAURO  Gulf Coast  USA 
5 Chase, William B15  ACN  Georgia  USA 
6 Geller, Daniel B14  RAIN CITY  Western WA  USA 
7 Pittman, Nick C16  ACN  Georgia  USA 
8 Largaespada, Luis D16      MEX 
9 Cooper, Christopher D16    Central FL  USA 
10 Converse, Warren D16  FIT  North TX  USA 
11 Preston, Graeme D16    Louisiana  USA 
12 Bratton, Jack D16  FIT  North TX  USA 
13 Mahableshwarkar, Aayush D14  FCC  Illinois  USA 
14 Freeman, Paris E16  FIT  North TX  USA 
15 Kent, Jakarri E16  FASF  Ark-La-Miss  USA 
16 Bernstein, Matthew E16  YJFC  Maryland  USA 
17 Kanya, Arnittar   Central FL  USA 
18 Coile, Clifford   Ark-La-Miss  USA 
Round Scores
Pool #1
On strip 5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Chase, William
ACN / Georgia / USA
1 V5 V5 D1 V5 D3 3 0.60 19 14 +5
Balboa, Rolando
BROOKLN F.C. / Metro NYC / USA
2 D1 V5 D2 V5 D3 2 0.40 16 20 -4
Mahableshwarkar, Aayush
FCC / Illinois / USA
3 D2 D2 D2 V5 D2 1 0.20 13 22 -9
Largaespada, Luis
MEX
4 V5 V5 V5 V5 D1 4 0.80 21 11 +10
Kanya, Arnittar
Central FL / USA
5 D1 D3 D2 D1 D2 0 0.00 9 25 -16
Bratton, Jack
FIT / North TX / USA
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 11 +14
Referee(s):
McGill Lu, Annamaria
North TX / USA

Pool #2
On strip 6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Lim, Arthur
YJFC / Georgia / USA
1 V5 D1 V5 V5 D3 3 0.60 19 16 +3
Coile, Clifford
Ark-La-Miss / USA
2 D1 D3 D3 D1 D0 0 0.00 8 25 -17
Geller, Daniel
RAIN CITY / Western WA / USA
3 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 17 +6
Freeman, Paris
FIT / North TX / USA
4 D3 V5 D4 V5 V5 3 0.60 22 18 +4
Preston, Graeme
Louisiana / USA
5 D3 V5 V5 D3 D1 2 0.40 17 19 -2
Cooper, Christopher
Central FL / USA
6 V4 V5 D4 D2 V5 3 0.60 20 14 +6
Referee(s):
Geller, Alan
Western WA / USA

Pool #3
On strip 7
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Converse, Warren
FIT / North TX / USA
1 V5 D2 D4 V5 D2 2 0.40 18 20 -2
Pittman, Nick
ACN / Georgia / USA
2 D3 D1 V5 D2 D4 1 0.20 15 22 -7
Griffin, John
SALLEMAURO / Gulf Coast / USA
3 V4 V5 V5 V5 V5 5 1.00 24 7 +17
Bernstein, Matthew
YJFC / Maryland / USA
4 V5 D2 D1 D3 V5 2 0.40 16 22 -6
Kent, Jakarri
FASF / Ark-La-Miss / USA
5 D3 V5 D0 V5 D1 2 0.40 14 20 -6
Moore, Jeremy
JFC / Gateway FL / USA
6 V5 V5 D3 D3 V5 3 0.60 21 17 +4
Referee(s):
Geller, Alan
Western WA / USA

The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.
Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Division Country V V/M TS TR Ind Status
1 Griffin, John B16  SALLEMAURO  Gulf Coast  USA  1.00  24  +17  Advanced
2 Bratton, Jack D16  FIT  North TX  USA  1.00  25  11  +14  Advanced
3 Largaespada, Luis D16      MEX  0.80  21  11  +10  Advanced
4 Geller, Daniel B14  RAIN CITY  Western WA  USA  0.80  23  17  +6  Advanced
5 Cooper, Christopher D16    Central FL  USA  0.60  20  14  +6  Advanced
6 Chase, William B15  ACN  Georgia  USA  0.60  19  14  +5  Advanced
7 Freeman, Paris E16  FIT  North TX  USA  0.60  22  18  +4  Advanced
8 Moore, Jeremy B16  JFC  Gateway FL  USA  0.60  21  17  +4  Advanced
9 Lim, Arthur B16  YJFC  Georgia  USA  0.60  19  16  +3  Advanced
10 Converse, Warren D16  FIT  North TX  USA  0.40  18  20  -2  Advanced
11 Preston, Graeme D16    Louisiana  USA  0.40  17  19  -2  Advanced
12 Balboa, Rolando B16  BROOKLN F.C.  Metro NYC  USA  0.40  16  20  -4  Advanced
13 Bernstein, Matthew E16  YJFC  Maryland  USA  0.40  16  22  -6  Advanced
14 Kent, Jakarri E16  FASF  Ark-La-Miss  USA  0.40  14  20  -6  Advanced
15 Pittman, Nick C16  ACN  Georgia  USA  0.20  15  22  -7  Advanced
16 Mahableshwarkar, Aayush D14  FCC  Illinois  USA  0.20  13  22  -9  Advanced
17 Kanya, Arnittar   Central FL  USA  0.00  25  -16  Advanced
18 Coile, Clifford   Ark-La-Miss  USA  0.00  25  -17  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) Griffin, John
SALLEMAURO / Gulf Coast / USA
 
  (1) Griffin, John
SALLEMAURO / Gulf Coast / USA
 
(32) -BYE-   
    (1) Griffin, John
SALLEMAURO / Gulf Coast / USA
 
(17) Kanya, Arnittar
Central FL / USA
 
  15 - 3
Ref:  Miner, Colin  Louisiana / USA 
  (16) Mahableshwarkar, Aayush
FCC / Illinois / USA
 
 
(16) Mahableshwarkar, Aayush
FCC / Illinois / USA
 
13 - 6
Ref:  Geller, Alan  Western WA / USA 
 
    (9) Lim, Arthur
YJFC / Georgia / USA
 
(9) Lim, Arthur
YJFC / Georgia / USA
 
  15 - 14
Ref:  Miner, Colin  Louisiana / USA 
  (9) Lim, Arthur
YJFC / Georgia / USA
 
   
(24) -BYE-       
    (9) Lim, Arthur
YJFC / Georgia / USA
 
 
(25) -BYE-    15 - 12
Ref:  Geller, Adam  Western WA / USA 
 
  (8) Moore, Jeremy
JFC / Gateway FL / USA
 
 
(8) Moore, Jeremy
JFC / Gateway FL / USA
 
   
    (9) Lim, Arthur
YJFC / Georgia / USA
 
(5) Cooper, Christopher
Central FL / USA
 
  15 - 8
Ref:  Miner, Colin  Louisiana / USA 
  (5) Cooper, Christopher
Central FL / USA
 
   
(28) -BYE-       
    (12) Balboa, Rolando
BROOKLN F.C. / Metro NYC / USA
 
   
(21) -BYE-    15 - 10
Ref:  Simont, Georgina  South TX / USA 
   
  (12) Balboa, Rolando
BROOKLN F.C. / Metro NYC / USA
 
     
(12) Balboa, Rolando
BROOKLN F.C. / Metro NYC / USA
 
       
    (12) Balboa, Rolando
BROOKLN F.C. / Metro NYC / USA
 
 
(13) Bernstein, Matthew
YJFC / Maryland / USA
 
  15 - 14
Ref:  Simont, Georgina  South TX / USA 
 
  (13) Bernstein, Matthew
YJFC / Maryland / USA
 
   
(20) -BYE-       
    (4) Geller, Daniel
RAIN CITY / Western WA / USA
 
 
(29) -BYE-    15 - 12
Ref:  McGill Lu, Annamaria  North TX / USA 
 
  (4) Geller, Daniel
RAIN CITY / Western WA / USA
 
 
(4) Geller, Daniel
RAIN CITY / Western WA / USA
 
   
    (6) Chase, William
ACN / Georgia / USA
 
(3) Largaespada, Luis
MEX
 
  15 - 8
Ref:  Miner, Colin  Louisiana / USA
Video:  Geller, Adam  Western WA / USA
 
  (3) Largaespada, Luis
MEX
 
   
(30) -BYE-       
    (3) Largaespada, Luis
MEX
 
   
(19) -BYE-    15 - 14
Ref:  Miner, Colin  Louisiana / USA 
   
  (14) Kent, Jakarri
FASF / Ark-La-Miss / USA
 
     
(14) Kent, Jakarri
FASF / Ark-La-Miss / USA
 
       
    (6) Chase, William
ACN / Georgia / USA
 
   
(11) Preston, Graeme
Louisiana / USA
 
  15 - 12
Ref:  Geller, Adam  Western WA / USA 
   
  (11) Preston, Graeme
Louisiana / USA
 
       
(22) -BYE-           
    (6) Chase, William
ACN / Georgia / USA
 
     
(27) -BYE-    15 - 2
Ref:  Geller, Adam  Western WA / USA 
     
  (6) Chase, William
ACN / Georgia / USA
 
     
(6) Chase, William
ACN / Georgia / USA
 
       
    (6) Chase, William
ACN / Georgia / USA
 
 
(7) Freeman, Paris
FIT / North TX / USA
 
  15 - 12
Ref:  Geller, Adam  Western WA / USA 
 
  (7) Freeman, Paris
FIT / North TX / USA
 
   
(26) -BYE-       
    (7) Freeman, Paris
FIT / North TX / USA
 
   
(23) -BYE-    8 - 3
Ref:  Geller, Alan  Western WA / USA 
   
  (10) Converse, Warren
FIT / North TX / USA
 
     
(10) Converse, Warren
FIT / North TX / USA
 
       
    (7) Freeman, Paris
FIT / North TX / USA
 
 
(15) Pittman, Nick
ACN / Georgia / USA
 
  15 - 9
Ref:  Geller, Alan  Western WA / USA 
 
  (15) Pittman, Nick
ACN / Georgia / USA
 
   
(18) Coile, Clifford
Ark-La-Miss / USA
 
15 - 0
Ref:  Miner, Colin  Louisiana / USA 
   
    (15) Pittman, Nick
ACN / Georgia / USA
 
 
(31) -BYE-    15 - 13
Ref:  Simont, Georgina  South TX / USA 
 
  (2) Bratton, Jack
FIT / North TX / USA
 
 
(2) Bratton, Jack
FIT / North TX / USA
 
   
   

The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.
Final Results
Event finished at 12:03 PM
Event classification: B1
Place Name Club(s) Division Country Class. Earned* Qualified For
1 Chase, William ACN  Georgia  USA  B15  B16  Earns points 
2 Lim, Arthur YJFC  Georgia  USA  B16    Earns points 
3T Freeman, Paris FIT  North TX  USA  E16  C16  Earns points 
3T Balboa, Rolando BROOKLN F.C.  Metro NYC  USA  B16    Earns points, VETMF 
5 Griffin, John SALLEMAURO  Gulf Coast  USA  B16    Earns points 
6 Largaespada, Luis     MEX  D16    Earns points 
7 Geller, Daniel RAIN CITY  Western WA  USA  B14    Earns points 
8 Pittman, Nick ACN  Georgia  USA  C16    Earns points 
9 Bratton, Jack FIT  North TX  USA  D16     
10 Cooper, Christopher   Central FL  USA  D16     
11 Moore, Jeremy JFC  Gateway FL  USA  B16     
12 Converse, Warren FIT  North TX  USA  D16     
13 Preston, Graeme   Louisiana  USA  D16     
14 Bernstein, Matthew YJFC  Maryland  USA  E16     
15 Kent, Jakarri FASF  Ark-La-Miss  USA  E16     
16 Mahableshwarkar, Aayush FCC  Illinois  USA  D14     
17 Kanya, Arnittar   Central FL  USA     
18 Coile, Clifford   Ark-La-Miss  USA     
*Earned classifications are not official until recorded by the National Office.
The status of National Collegiate Athletic Association Student Athletes competing in USFA tournaments during the academic year is unaffected by listing their school affiliation or as being "Unattached". The information presented here is used solely to comply with fencing rule o.13 so that conflicts are avoided.